Miele Black Velvet Gold Finish Bar Chair
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£186
1 in stock
Plush black velvet gently upholsters the undulating seat and backrest of this Miele Black Velvet Gold Finish Bar Chair. Gold finish tall and slender legs coordinate with the tactile fabric to complete the luxurious aesthetic.
Specification
| Product Name | Miele Black Velvet Gold Finish Bar Chair |
|---|---|
| Barcode | 5018705462509 |
| Materials | Iron, Polyester Velvet |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Capacity | 150kg |
| Care and Use | Wipe with a soft cloth, do not use abrasive cleaners |
| Cart Dimensions | H95 x W58 x D56cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 13 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 2 |
| Product Dimensions | H110 x W48 x D63cm |
| Range | Miele |
| Retail Weight (kg) | 8.00 |
| Product Weight (kg) | 7.00 |
Features
| Feature 1 | Black velvet upholstery |
|---|---|
| Feature 2 | Curved backrest |
| Feature 3 | Gold finish metal legs |
| Feature 4 | Minimalist |
| Feature 5 | Mid-century modern |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

PLUM BAR CHAIR
£3,002 – £3,692Price range: £3,002 through £3,692 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Gable bar chair
£2,460 – £3,648Price range: £2,460 through £3,648 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

DALYAN BAR CHAIR
£2,749 – £3,646Price range: £2,749 through £3,646 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

BOURBON BAR CHAIR
£2,611 – £3,347Price range: £2,611 through £3,347 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page















Reviews
There are no reviews yet.