Miele Blue Velvet Chrome Finish Bar Chair
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£148
8 in stock
Miele Blue Velvet Chrome Finish Bar Chair: Plush blue velvet gently upholsters the undulating seat and backrest of this bar chair. Chrome finish tall and slender legs coordinate with the tactile fabric to complete the luxurious aesthetic.
Specification
| Product Name | Miele Blue Velvet Chrome Finish Bar Chair |
|---|---|
| Barcode | 5018705462530 |
| Materials | Iron, Polyester Velvet |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Capacity | 150kg |
| Care and Use | Wipe with a soft cloth, do not use abrasive cleaners |
| Cart Dimensions | H54 x W75 x D52cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 19.50 |
| Colour | Blue <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 2 |
| Product Dimensions | H110 x W48 x D63cm |
| Range | Miele |
| Retail Weight (kg) | 8.00 |
| Product Weight (kg) | 7.00 |
Features
| Feature 1 | Light blue velvet upholstery |
|---|---|
| Feature 2 | Curved backrest |
| Feature 3 | Chrome finish metal legs |
| Feature 4 | Minimalist |
| Feature 5 | Mid-century modern |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Kelly bar chair
£3,324 – £4,024Price range: £3,324 through £4,024 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

DALYAN BAR CHAIR
£2,749 – £3,646Price range: £2,749 through £3,646 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

DAVIS BAR CHAIR
£2,979 – £4,014Price range: £2,979 through £4,014 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

NANOOK BAR CHAIR
£2,841 – £3,692Price range: £2,841 through £3,692 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page













Reviews
There are no reviews yet.