Miele Mink Velvet Chrome Finish Bar Chair
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£156
1 in stock
Miele Mink Velvet Chrome Finish Bar Chair: Plush mink velvet gently upholsters the undulating seat and backrest of this bar chair. Chrome finish tall and slender legs coordinate with the tactile fabric to complete the luxurious aesthetic.
Specification
| Product Name | Miele Mink Velvet Chrome Finish Bar Chair |
|---|---|
| Barcode | 5018705462523 |
| Materials | Iron, Polyester Velvet |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Capacity | 150kg |
| Care and Use | Wipe with a soft cloth, do not use abrasive cleaners |
| Cart Dimensions | H54 x W75 x D52cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 19.50 |
| Colour | Brown <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 2 |
| Product Dimensions | H110 x W48 x D63cm |
| Range | Miele |
| Retail Weight (kg) | 8.00 |
| Product Weight (kg) | 7.00 |
Features
| Feature 1 | Mink velvet upholstery |
|---|---|
| Feature 2 | Curved backrest |
| Feature 3 | Chrome finish metal legs |
| Feature 4 | Minimalist |
| Feature 5 | Mid-century modern |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

KANSAS BAR CHAIR
£3,002 – £3,876Price range: £3,002 through £3,876 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

DALYAN BAR CHAIR
£2,749 – £3,646Price range: £2,749 through £3,646 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

MAA BAR CHAIR
£2,381 – £2,956Price range: £2,381 through £2,956 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Russel bar chair
£3,420 – £4,416Price range: £3,420 through £4,416 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page












Reviews
There are no reviews yet.