Olv Foundry Revolving Bar Stool
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£286
7 in stock
Olv Foundry Revolving Bar Stool: This stool’s seat and backrest are made from natural, richly toned walnut wood. Their curved form and relaxed angles maximise seating comfort. Both are suspended by the stool’s strong black metal frame, featuring a supportive footrest on the base and stabilising feet. A mechanism just beneath the seat allows the sitter to alter the stool’s height to suit. *This item has a distressed look, imperfections in the wood and metal are part of the design*
Specification
| Product Name | Olv Foundry Revolving Bar Stool |
|---|---|
| Barcode | 5018705355207 |
| Materials | Powder Coated Metal, Walnut Bentwood |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Capacity | 120kg |
| Care and Use | Wipe clean with a soft cloth. Do not use abrasive cleaners. |
| Cart Dimensions | H95 x W47 x D43cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 10.50 |
| Colour | Natural <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H111 x W41 x D43cm |
| Range | Olv Foundry |
| Retail Dimensions | H96 x W47 x D44cm |
| Retail Weight (kg) | 10.50 |
| Product Weight (kg) | 8.00 |
Features
| Feature 1 | Height adjustable |
|---|---|
| Feature 2 | Natural walnut wood |
| Feature 3 | Strong black metal frame |
| Feature 4 | Industrial design style |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

KANSAS BAR CHAIR
£3,002 – £3,876Price range: £3,002 through £3,876 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Collins bar chair
£1,692 – £2,484Price range: £1,692 through £2,484 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

NAJ BAR CHAIR
£2,680 – £3,531Price range: £2,680 through £3,531 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Kelly bar chair
£3,324 – £4,024Price range: £3,324 through £4,024 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page


















Reviews
There are no reviews yet.