Piet Grey Bar Stool
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£550
1 in stock
Piet Grey Bar Stool: The seat and curved backrest of the luxe-style Piet bar stool are upholstered with luxurious grey velvet. Its minimal legs are made from stainless steel, have a silver finish and feature an integrated footrest.
Specification
| Product Name | Piet Grey Bar Stool |
|---|---|
| Barcode | 5018705459677 |
| Materials | Stainless Steel, Wood, Fabric, Foam |
| Assembly Info | Assembled |
| Capacity | 100kg |
| Care and Use | Stainless steel do not use abrasive materials or liquids. |
| Cart Dimensions | H96 x W60 x D50cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 11.50 |
| Colour | Grey <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H93 x W47 x D57cm |
| Range | Piet |
| Retail Dimensions | H96 x W60 x D50cm |
| Retail Weight (kg) | 11.50 |
| Product Weight (kg) | 9.40 |
Features
| Feature 1 | Chic design |
|---|---|
| Feature 2 | Velvet upholstery |
| Feature 3 | Silver finish stainless steel |
| Feature 4 | Luxe design |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Loren bar chair
£3,372 – £4,764Price range: £3,372 through £4,764 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Kelly bar chair
£3,324 – £4,024Price range: £3,324 through £4,024 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

DALYAN BAR CHAIR
£2,749 – £3,646Price range: £2,749 through £3,646 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

BOURBON COUNTER STOOL
£2,519 – £3,301Price range: £2,519 through £3,301 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page














Reviews
There are no reviews yet.