Regents Townhouse Ivory Bar Chair
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£372
26 in stock
Regents Townhouse Ivory Bar Chair: This bar chair exhibits clean-lined aesthetics to kitchen islands. Standing on sturdy rubberwood legs, this chair features a foam upholstered PU seat in ivory finish with a contoured back and sloping armrests to provide optimum comfort.
Specification
| Product Name | Regents Townhouse Ivory Bar Chair |
|---|---|
| Barcode | 5018705454191 |
| Materials | PU – Polyurethane, Rubberwood (Hevea), Foam |
| Assembly Info | Assembled |
| Capacity | 300kg |
| Care and Use | Wipe with a soft cloth, do not use abrasive cleaners |
| Cart Dimensions | H104 x W63 x D50cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 11.7 |
| Colour | Cream <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H102 x W49 x D61cm |
| Range | Regents Townhouse |
| Retail Dimensions | H104 x W63 x D50cm |
| Retail Weight (kg) | 11.70 |
| Product Weight (kg) | 9.05 |
Features
| Feature 1 | Contemporary style |
|---|---|
| Feature 2 | Luxe accent |
| Feature 3 | Low back chair |
| Feature 4 | Mid century modern |
| Feature 5 | Durable and sturdy |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

CAYO BAR CHAIR
£2,726 – £3,301Price range: £2,726 through £3,301 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

BOURBON COUNTER STOOL
£2,519 – £3,301Price range: £2,519 through £3,301 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

NAJ BAR CHAIR
£2,680 – £3,531Price range: £2,680 through £3,531 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

BOURBON BAR CHAIR
£2,611 – £3,347Price range: £2,611 through £3,347 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page























Reviews
There are no reviews yet.