Stirling Black Woven Leather Bar Stool
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£218
Out of stock
A series of black leather straps form a lattice pattern across the top of this Stirling Black Woven Leather Bar Stool, creating an unusual yet comfortable sitting platform. Its frame is crafted from sustainable teak wood, with a contemporary black finish that complements the leather. Its long legs are slightly tapered and a footrest is integrated into the design.
Specification
| Product Name | Stirling Black Woven Leather Bar Stool |
|---|---|
| Barcode | 5018705456430 |
| Materials | Teak |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe clean with a soft cloth. Do not use abrasive cleaners. |
| Cart Dimensions | H72 x W50 x D41cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 4.40 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | Indonesia |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H66 x W48 x D39cm |
| Range | Stirling |
| Retail Dimensions | H72 x W50 x D41cm |
| Retail Weight (kg) | 4.40 |
| Product Weight (kg) | 3.90 |
Features
| Feature 1 | Soft black leather |
|---|---|
| Feature 2 | Lattice design |
| Feature 3 | Sustainable teak wood |
| Feature 4 | Contemporary black finish |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

ZULU BAR CHAIR
£2,726 – £3,301Price range: £2,726 through £3,301 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

CAYO BAR CHAIR
£2,726 – £3,301Price range: £2,726 through £3,301 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Doris bar chair
£1,728 – £2,736Price range: £1,728 through £2,736 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

PLUM BAR CHAIR
£3,002 – £3,692Price range: £3,002 through £3,692 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page











Reviews
There are no reviews yet.