Customer matched zone "All Zone"
“Bathurst Bamboo Pendant Light” has been added to your cart. View cart
Hoop 3 Ceiling Light Brushed Brass/Nickel/Copper
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£140
Out of stock
Description
The perfect ‘must have’ flush light, bang on-trend with a fun contemporary aesthetic, easily placeable in today’s modern homes. Pair with LED filament lamps to complete the look.
Dimensions
| Item Width | 552 mm |
| Item Depth | 552 mm |
| Item Height | 151 mm |
| Packaged Length | 540 mm |
| Packaged Width | 560 mm |
| Packaged Height | 180 mm |
| Net Weight | 1.58 kg |
| Gross Weight | 2.641 kg |
Details
| Colour | Brass / Copper |
| Material | Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Quantity | 3 |
| Bulb Type | E27 GLS |
| Product Lumens | 806 |
| Lumens Per Watt | 81 |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| RRP | £162.00 |
Barcode: 5016087157082
Additional information
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 51 × 55.2 × 15.1 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.