Customer matched zone "All Zone"
“Vivar Gold Finish Glass Shades Pendant Light” has been added to your cart. View cart
Orio Ceiling Lamp
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£82
This 3 light ceiling light has a chrome finish and is complemented with 3 off white faux silk shades. suitable for use with LED lamps and dimmable. Matching items and other colour options available
Dimensions
| Item Width | 500 mm |
| Item Depth | 500 mm |
| Item Height | 465 mm |
| Packaged Length | 400 mm |
| Packaged Width | 400 mm |
| Packaged Height | 210 mm |
| Net Weight | 0.884 kg |
| Gross Weight | 0.884 kg |
Other
| Colour | Chrome / vintage white |
| Material | Fabric / steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 3 x 40W E14 golf |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | Shade Diameter: 130mm |
This 3 light ceiling fitting has an antique brass finish and is complemented with 3 cream faux silk shades. suitable for use with LED lamps and dimmable. Matching items and other colour options available
Dimensions
| Item Width | 500 mm |
| Item Depth | 500 mm |
| Item Height | 465 mm |
| Packaged Length | 400 mm |
| Packaged Width | 400 mm |
| Packaged Height | 210 mm |
| Net Weight | 0.884 kg |
| Gross Weight | 0.884 kg |
Other
| Colour | Antique brass / cream |
| Material | Fabric / steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 3 x 40W E14 golf |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | Shade Diameter: 130mm |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.