Owtown Ceiling Lamp
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£156
117 in stock
Description
4 light semi flush ceiling fitting, finished in polished chrome with glass faceted beads. Dimmable, suitable for use with LED lamps and ideal for fitting to low ceilings
Dimensions
| Item Width | 300 mm |
| Item Depth | 300 mm |
| Item Height | 165 mm |
| Packaged Length | 360 mm |
| Packaged Width | 360 mm |
| Packaged Height | 200 mm |
| Net Weight | 1.85 kg |
| Gross Weight | 1.85 kg |
Details
| Colour | Chrome / Crystal |
| Material | Crystal glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 4 x 33W G9 clear capsule |
| Product Lumens | 458 |
| Lumens Per Watt | 14 |
| Kelvin | 2,800 |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| RRP | £149.38 |
Barcode: 5016087016563
Additional information
| Weight | 1.85 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 30 × 16.5 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.