Customer matched zone "All Zone"
“Albury 6 Bulb Gold Finish Pendant Light” has been added to your cart. View cart
Perial 5 Ceiling Lamp
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£212
Out of stock
Description
This 5 light LED flush ceiling fitting is finished in a chrome plate with robust glass bubble shades. Comes complete with an LED driver, IP44 so suitable for use within the bathroom. Low maintenance costs. Also available in a 3 light version
Dimensions
| Size | Large |
| Item Width | 300 mm |
| Item Depth | 300 mm |
| Item Height | 110 mm |
| Packaged Length | 350 mm |
| Packaged Width | 350 mm |
| Packaged Height | 130 mm |
| Net Weight | 3.26 kg |
| Gross Weight | 3.26 kg |
Details
| Colour | Chrome / clear |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Bathroom |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | 5 x 4W LED module (SMD 2835) Warm White |
| Product Lumens | 106 |
| Lumens Per Watt | 27 |
| Kelvin | 3,000 |
| Dimmable | Non dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 44 |
| RRP | £206.86 |
Barcode: 5016087890392
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.