Regents Townhouse 8 Bulbs Pendant Light
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£864
13 in stock
Regents Townhouse 8 Bulbs Pendant Light: The light’s canopy is made from strong iron, with a silver chrome finish that corresponds with the pair of chains that secure it to the ceiling. Underneath, six bulbs are partially concealed behind a forest of crystal glass strips. Each strip will refract light when the bulbs are lit, creating an impressive display that is sure to add a little glamour to the living or dining area.
Specification
| Product Name | Regents Townhouse 8 Bulbs Pendant Light |
|---|---|
| Barcode | 5018705383637 |
| Instructions | Download Instruction Manual/Datasheet |
| Materials | Iron, K9 Crystal |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Cart Dimensions | H19 x W83 x D36cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 8.20 |
| Colour | Silver <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 2 |
| Product Dimensions | H94 x W80 x D36cm |
| Range | Regents Townhouse |
| Retail Dimensions | H100 x W85 x D45cm |
| Retail Weight (kg) | 20.40 |
| Product Weight (kg) | 17.80 |
Features
| Feature 1 | Boutique hotel design |
|---|---|
| Feature 2 | Sleek chrome canopy |
| Feature 3 | Refractive crystal glass |
| Feature 4 | Strong iron material |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














Reviews
There are no reviews yet.