Regents Townhouse Glass Nickel Pendant
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£498
Out of stock
Regents Townhouse Glass Nickel Pendant: Its frame is made from solid iron, with a reflective nickel finish. Four curving arms extend from the drum shaped shade and onto an oval axis point. A nickel finished iron pendant chain suspends it from the ceiling. Clear glass strips create a translucent shade which converts the light into a soft glow.
Specification
| Product Name | Regents Townhouse Glass Nickel Pendant |
|---|---|
| Barcode | 5018705368047 |
| Materials | Glass, Iron |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Cart Dimensions | H59 x W53 x D52cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 11.30 |
| Colour | Silver <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H101 x W46 x D46cm |
| Range | Kensington Townhouse |
| Retail Dimensions | H59 x W53 x D52cm |
| Retail Weight (kg) | 11.30 |
| Product Weight (kg) | 9.20 |
Features
| Feature 1 | Reflective nickel finish |
|---|---|
| Feature 2 | Pillared glass shade |
| Feature 3 | Tough iron frame |
| Feature 4 | Luxe accent piece |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
















Reviews
There are no reviews yet.