Regents Townhouse Long Pendant Light
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£1,008
25 in stock
Regents Townhouse Long Pendant Light: The light’s strong iron frame and tough link chain produce a counterpoint to the delicate crystal beneath. The bulbs are partly concealed by the differing lengths of crystal strip, each one curving at the bottom before returning to the frame above. When lit, the crystal will refract the light, creating a beautiful effect which will enhance boutique hotel-inspired interiors. * Chain length 0.5m (approx) *
Specification
| Product Name | Regents Townhouse Long Pendant Light |
|---|---|
| Barcode | 5018705367989 |
| Materials | Crystal, Iron |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Cart Dimensions | H65 x W84 x D50cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 15.80 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H130 x W39 x D39cm |
| Range | Regents Townhouse |
| Retail Dimensions | H65 x W84 x D50cm |
| Retail Weight (kg) | 15.80 |
| Product Weight (kg) | 13.00 |
Features
| Feature 1 | Art deco glamour |
|---|---|
| Feature 2 | Boutique hotel design trend |
| Feature 3 | Curved crystal |
| Feature 4 | Strong black iron frame |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












Reviews
There are no reviews yet.