Regents Townhouse Wide Pendant Light
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£726
Out of stock
Regents Townhouse Wide Pendant Light: Lines of clear crystal sweep down from the frame of this luxurious pendant light. The polygonal frame is made from strong iron, its black finish coordinating with the iron chain. A series of small bulbs are attached to the frame, interplaying with the crystal to stunning luminous effect. Display it above a table in the dining area. * Chain length 0.5m (approx) *
Specification
| Product Name | Regents Townhouse Wide Pendant Light |
|---|---|
| Barcode | 5018705367972 |
| Materials | Crystal, Iron |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Cart Dimensions | H35 x W67 x D67cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 16.90 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H110 x W56 x D56cm |
| Range | Regents Townhouse |
| Retail Dimensions | H64 x W71 x D71cm |
| Retail Weight (kg) | 16.90 |
| Product Weight (kg) | 14.20 |
Features
| Feature 1 | Sweeping crystal feature |
|---|---|
| Feature 2 | Polygonal black iron frame |
| Feature 3 | Boutique hotel design |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

















Reviews
There are no reviews yet.