Vivar Dia 5 Pendant Light
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£246
33 in stock
Exhibiting vintage style in black metal finish, this Vivar Dia 5 Pendant Light features five globe-shaped clear glass shades. With an adjustable height, the suspended pendant lights give ample downlighting to the living area.
Specification
| Product Name | Vivar Dia 5 Pendant Light |
|---|---|
| Barcode | 5018705482866 |
| Materials | Glass |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Cart Dimensions | H49 x W68 x D51cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 6.90 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H180 x W45 x D45cm |
| Range | Vivar |
| Retail Dimensions | H49 x W68 x D51cm |
| Retail Weight (kg) | 6.90 |
| Product Weight (kg) | 5.00 |
Features
| Feature 1 | Adjustable height |
|---|---|
| Feature 2 | Globe shape shades |
| Feature 3 | Lightweight |
| Feature 4 | Vintage industrial style |
| Feature 5 | Cluster pendant light |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews
There are no reviews yet.