Camos Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£626
4 in stock
Description
An impressive 24 light chandelier with a polished chrome finish and slender glass rods and bead droplets
Dimensions
| Item Width | 650 mm |
| Item Depth | 650 mm |
| Item Height | 1,330 mm |
| Packaged Length | 730 mm |
| Packaged Width | 250 mm |
| Packaged Height | 740 mm |
| Net Weight | 7.21 kg |
| Gross Weight | 7.21 kg |
Details
| Colour | Chrome / clear |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 24 x 10W G4 clear capsule |
| Product Lumens | 96 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Kelvin | 2,800 |
| Dimmable | Non dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| RRP | £629.32 |
Barcode: 5016087017218
Additional information
| Weight | 7.21 kg |
|---|---|
| Dimensions | 70 × 65 × 133 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.