Canary 8 Pendant Light Gold Effect
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£200
Out of stock
Description
With a stunning design this pendant lights delicate gold effect sphere rods are decorated with droplets of clear glass that reflect and create amazing light patterns.
Dimensions
| Item Width | 606 mm |
| Item Depth | 606 mm |
| Item Height | 480 mm |
| Packaged Length | 320 mm |
| Packaged Width | 295 mm |
| Packaged Height | 260 mm |
| Net Weight | 4.04 kg |
| Gross Weight | 4.04 kg |
Details
| Colour | Clear / Gold |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 8 x 40W E14 candle |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Cable Length | 1,300 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 480-1510mm |
| RRP | £195.14 |
Barcode: 5016087976072
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






Reviews
There are no reviews yet.