Cheval 12 Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£358
Available Date: 2026-01-15
114 in stock
Description
Large 12 light ceiling pendant comprising of a metal ring supporting 12 candle style light fittings all in an aged metal effect paint. Height adjustable at time of fitting, suitable for use with LED lamps and dimmable
Dimensions
| Item Width | 700 mm |
| Item Depth | 700 mm |
| Item Height | 700 mm |
| Packaged Length | 780 mm |
| Packaged Width | 780 mm |
| Packaged Height | 160 mm |
| Net Weight | 5.01 kg |
| Gross Weight | 5.01 kg |
Details
| Colour | Aged |
| Material | Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 12 x 60W E14 candle |
| Product Lumens | 650 |
| Lumens Per Watt | 11 |
| Cable Length | 1,000 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 700-1500mm |
| RRP | £356.13 |
Barcode: 5016087881260
Additional information
| Weight | 5.01 kg |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 70 × 70 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.