Glamira Ten Bulb Pendant Light
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£632
17 in stock
This pendant light brings an organic charm to the décor with its sleek and angular design.
H134 x W62 x D62cm
Glamira Ten Bulb Pendant Light: With a sleek and slim profile, this pendant light exudes illumination to the living area. The angular metal frame in the luxe gold effect finish features several discs of agate neatly adjusted in front of ten bulbs which creates an elemental appeal.
Specification
| Product Name | Glamira Ten Bulb Pendant Light |
|---|---|
| Barcode | 5018705493077 |
| Materials | Iron 80%,Agate 20% |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Care and Use | Dust with a dry cloth |
| Cart Dimensions | H71 x W71 x D71cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 9.8 |
| Colour | Gold |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H134 x W62 x D62cm |
| Range | Glamira |
| Retail Dimensions | H71 x W71 x D71cm |
| Retail Weight (kg) | 9.80 |
| Voltage | 220-240 |
| Product Weight (kg) | 5.00 |
Features
| Feature 1 | Organic charm |
|---|---|
| Feature 2 | 12 bulb pendant light |
| Feature 3 | Sleek and sturdy frame |
| Feature 4 | Warm metallic finish |
| Feature 5 | Contemporary |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






















Reviews
There are no reviews yet.