Pendle Double Box Design Chandelier
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£658
6 in stock
Pendle Double Box Design Chandelier: The chandelier’s four candle-style light fixtures are situated within a geometric frame created from strong stainless steel, with a stylish nickel plating lending a touch of luxury.
Specification
| Product Name | Pendle Double Box Design Chandelier |
|---|---|
| Barcode | 5018705434032 |
| Materials | Stainless Steel |
| Assembly Info | Assembled |
| Capacity | 5kg |
| Care and Use | Wipe with a soft cloth, do not use abrasive cleaners |
| Cart Dimensions | H84 x W70 x D67cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 8 |
| Colour | Silver <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H79 x W65 x D65cm |
| Range | Pendle |
| Retail Dimensions | H84 x W70 x D67cm |
| Retail Weight (kg) | 8.00 |
| Product Weight (kg) | 3.70 |
Features
| Feature 1 | Four light |
|---|---|
| Feature 2 | Nickel plated |
| Feature 3 | Candle-style |
| Feature 4 | Geometric |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














Reviews
There are no reviews yet.