Customer matched zone "All Zone"
“Tarte 3 Tier Nickel Finish Glass Chandelier” has been added to your cart. View cart
Ritaoh Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£368
67 in stock
Description
Following the 70’s trend this Sputnik style pendant light is finished in satin gold finish. 9 lights are scattered among the metal spikes creating a stunning centrepiece. This product is fully dimmable.
Dimensions
| Item Width | 620 mm |
| Item Depth | 620 mm |
| Item Height | 520 mm |
| Packaged Length | 340 mm |
| Packaged Width | 330 mm |
| Packaged Height | 310 mm |
| Net Weight | 3.02 kg |
| Gross Weight | 3.02 kg |
Details
| Colour | Brushed brass |
| Material | Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 9 x 25W G9 clear capsule |
| Product Lumens | 370 |
| Lumens Per Watt | 15 |
| Kelvin | 2,800 |
| Cable Length | 1,500 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 520-1900mm |
| RRP | £365.89 |
Barcode: 5016087906987
Additional information
| Weight | 3.02 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 62 × 52 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.