Argen Park Floor Lamp
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£252
Out of stock
This Argen Park Floor Lamp styles well with metallic home furnishings. Its black fabric shade diffuses light to give a soft, muted glow, while its slim look gives it a sleek and formal appearance. A pair of reflective chrome finials counterpoints the black. Pair it with the Regents Park table lamp to achieve a coordinated look.
Specification
| Product Name | Argen Park Floor Lamp |
|---|---|
| Barcode | 5018705784144 |
| Materials | Metal |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Cart Dimensions | H29 x W52 x D52cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 2.90 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 2 |
| Product Dimensions | H162 x W50 x D50cm |
| Range | Argen Park |
| Retail Dimensions | H107 x W52 x D58cm |
| Retail Weight (kg) | 8.80 |
| Product Weight (kg) | 6.70 |
Features
| Feature 1 | Stately design |
|---|---|
| Feature 2 | Black fabric shade |
| Feature 3 | Black and chrome palette |
| Feature 4 | Sleek and formal look |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.