Customer matched zone "All Zone"
“Cedarbrook Deco Floor Lamp” has been added to your cart. View cart
Croft Floor Light Brushed Aged Brass
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£176
80 in stock
Croft Floor Light Brushed Aged Brass: Bring timeless illuminated elegance to any space with this clean line floor lamp, featuring an adjustable head and clear glass shade. The gracefully curved stem in a warm brass metal finish is complemented by a domed glass shade with a refined metal rim, offering both style and function. Ideal for reading nooks, lounge areas, or bedrooms, its adjustable design allows you to direct light exactly where it’s needed.
Dimensions
| Item Width | 260 mm |
| Item Depth | 590 mm |
| Item Height | 1,520 mm |
| Packaged Length | 110 mm |
| Packaged Width | 560 mm |
| Packaged Height | 350 mm |
| Net Weight | 7.36 kg |
| Gross Weight | 8.76 kg |
Details
| Colour | Aged Brass |
| Material | Steel / Glass |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Quantity | 1 |
| Bulb Type | 10W LED E27 |
| Cable Length | 2,100 mm |
| Switch Type | Inline foot switch |
| Dimmable | Non dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | Adjustable Depth 465-590mm |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
There are no reviews yet.