Croft Ribbed Floor Light Brushed Aged Brass
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£174
Available Date: 2026-06-22
Out of stock
Croft Ribbed Floor Light Brushed Aged Brass: Bring timeless illuminated elegance to any space with this clean line floor lamp, featuring an adjustable head. The gracefully curved stem in a warm brass metal finish is complemented by a ribbed domed glass shade, offering both style and function. Ideal for reading nooks, lounge areas, or bedrooms, its adjustable design allows you to direct light exactly where it’s needed.
Dimensions
| Item Width | 260 mm |
| Item Depth | 590 mm |
| Item Height | 1,520 mm |
| Packaged Length | 110 mm |
| Packaged Width | 560 mm |
| Packaged Height | 350 mm |
| Net Weight | 7.49 kg |
| Gross Weight | 8.89 kg |
Details
| Colour | Aged Brass |
| Material | Steel / Glass |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Quantity | 1 |
| Bulb Type | 10W LED E27 |
| Cable Length | 2,100 mm |
| Switch Type | Inline foot switch |
| Dimmable | Non dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | Adjustable Depth 465-590mm |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.