Croms Floor Lamp
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£232
Out of stock
Croms Floor Lamp: They’ve landed, but not to worry, the stylish tall tripod floor lamp will only radiate light and style into your home. The contemporary design of the floor lamp will make a stylish impact whether it’s switched on or off. The three sturdy legs are finished in satin nickel which will provide stability and style that will accentuate the lamp. Supplementing the lamp is the chic black fabric shade that will emit a soft warm glow into the room. The modern design will complement most decors making it suitable for use in your bedroom, living area or study.
Specification
| Product Name | Croms Floor Lamp |
|---|---|
| Barcode | 5018705658339 |
| Materials | Chrome, Fabric |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Bulb Included | N |
| Cart Dimensions | H12 x W14 x D129cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 4.30 |
| Colour | Black |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 2 |
| Product Dimensions | H155 x W48 x D48cm |
| Range | Croms |
| Retail Dimensions | H129 x W14 x D12cm |
| Retail Weight (kg) | 3.20 |
| Product Weight (kg) | 4.00 |
Features
| Feature 1 | Radiate light and style. |
|---|---|
| Feature 2 | Striking design. |
| Feature 3 | Great feature. |
| Feature 4 | Durable and sturdy. |
| Feature 5 | Ideal for bedroom, dining room and living area. |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.