Hacket Floor Lamp Antique Brass
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£84
Out of stock
Description
A smart antique brass plated task floor lamp with an easily accessible 3 stage touch dimmer switch, directional handle and flexible stem allows you to adjust the light to any chosen position.
Dimensions
| Item Width | 250 mm |
| Item Depth | 500 mm |
| Item Height | 1,120 mm |
| Packaged Length | 340 mm |
| Packaged Width | 130 mm |
| Packaged Height | 715 mm |
| Net Weight | 3.42 kg |
| Gross Weight | 3.42 kg |
Details
| Colour | Antique Brass |
| Material | Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 18W G9 clear capsule |
| Product Lumens | 204 |
| Lumens Per Watt | 11 |
| Kelvin | 2,800 |
| Cable Length | 1,800 mm |
| Switch Type | Touch 3 stage dimmer switch |
| Dimmable | Dimmer included |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 1120-1590mm |
| RRP | £76.11 |
Barcode: 5016087271870
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.