Hyfilm Floor Lamp
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£346
46 in stock
Description
Luxurious, sophisticated floor lamp with understated metalwork in a classic brushed bronze effect plated finish. Timeless natural linen shade is supported directly on the metalwork creating a calm clean line aesthetic.
Dimensions
| Item Width | 500 mm |
| Item Depth | 500 mm |
| Item Height | 1,724 mm |
| Packaged Length | 620 mm |
| Packaged Width | 530 mm |
| Packaged Height | 375 mm |
| Net Weight | 11.3 kg |
| Gross Weight | 11.3 kg |
Details
| Colour | Brushed bronze plate/natural |
| Material | Fabric / steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 60W E27 GLS |
| Product Lumens | 700 |
| Lumens Per Watt | 12 |
| Cable Length | 2,000 mm |
| Switch Type | Lampholder switch |
| Dimmable | Non dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| RRP | £343.12 |
Barcode: 5016087910298
Additional information
| Weight | 11.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 50 × 172.4 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






Reviews
There are no reviews yet.