Kian Lamp
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£102 – £150Price range: £102 through £150
This lamp with flex detail, is finished in warm antique brass paint. The warm tones of the brass and on-trend style is both classic and contemporary.
Colours available: Antique Brass and Antique Brass / Gold (Please select your preferred colour & model from the dropdown.)
Dimensions: Table / Floor
| Item Width | 200 mm / 280 mm / 340 mm |
| Item Depth | 216 mm / 255 mm / 210 mm |
| Item Height | 675 mm / 1,630 mm / 710 mm |
| Packaged Length | 430 mm / 680 mm / 740 mm |
| Packaged Width | 290 mm / 370 mm / 295 mm |
| Packaged Height | 220 mm / 230 mm / 280 mm |
| Net Weight | 2.15 kg / 4.79 kg / 2.73 kg |
| Gross Weight | 3.182 kg / 7.084 kg / 3.645 kg |
Other
| Colour | Antique Brass ; Antique Brass / Gold |
| Material | Steel |
| Bulb Quantity | 1 |
| Bulb Type | 10W LED E27 |
| Product Lumens | 806 |
| Lumens Per Watt | 81 |
| Cable Length | 1,500 mm / 2,000 mm |
| Switch Type | Inline switch / Inline foot switch |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| model | |
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














Reviews
There are no reviews yet.