Layfield Floor Lamp
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£160
Get that on-trend Industrial style with this floor lamp, finished in a smart dark bronze and matt black finish. Perfect for use with LED lamps, featuring an easy accessible on/off switch with knurled detailing.
Dimensions
| Item Width | 250 mm |
| Item Depth | 370 mm |
| Item Height | 1,480 mm |
| Packaged Length | 350 mm |
| Packaged Width | 135 mm |
| Packaged Height | 840 mm |
| Net Weight | 5.04 kg |
| Gross Weight | 5.04 kg |
Other
| Colour | Antique Bronze / Black |
| Material | Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 40W E27 GLS |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Cable Length | 1,730 mm |
| Switch Type | Rotary switch |
| Dimmable | Non dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
Get that on-trend Industrial style with this floor lamp, finished in a smart matt antique brass and matt black finish. Perfect for use with LED lamps, featuring an easy accessible on/off switch with knurled detailing.
Dimensions
| Item Width | 250 mm |
| Item Depth | 340 mm |
| Item Height | 1,480 mm |
| Packaged Length | 44 mm |
| Packaged Width | 56.47 mm |
| Packaged Height | 840 mm |
| Net Weight | 4.4 kg |
| Gross Weight | 4.4 kg |
Other
| Colour | Antique Brass / Matt Black |
| Material | Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 40W E27 GLS |
| Cable Length | 2,000 mm |
| Switch Type | Rotary switch |
| Dimmable | Non-dimmable |
| IP Rating | 20 |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.