Omerul Floor Lamp
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£96
A tall 2 light floor lamp with a double stand supporting an uplighter as well as an adjustable branch holding a reading lamp. Has a satin chrome finish and is complete with a double rotary dimmer switch. Other colour options available
Dimensions
| Item Width | 505 mm |
| Item Depth | 505 mm |
| Item Height | 1,800 mm |
| Packaged Length | 300 mm |
| Packaged Width | 115 mm |
| Packaged Height | 1,070 mm |
| Net Weight | 6.1 kg |
| Gross Weight | 6.1 kg |
Other
| Colour | Opal / Satin chrome |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 230W R7s tungsten (117mm) & 33W G9 clear capsule |
| Product Lumens | 4,645 |
| Lumens Per Watt | 20 |
| Kelvin | 3,000 |
| Switch Type | Double rotary dimmer switch |
| Dimmable | Dimmer included |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
A tall 2 light floor lamp with a double stand supporting an uplighter as well as an adjustable branch holding a reading lamp. Has a satin brass finish and is complete with a double rotary dimmer switch. Other colour options available
Dimensions
| Item Width | 505 mm |
| Item Depth | 505 mm |
| Item Height | 1,800 mm |
| Packaged Length | 300 mm |
| Packaged Width | 115 mm |
| Packaged Height | 1,070 mm |
| Net Weight | 6.1 kg |
| Gross Weight | 6.1 kg |
Other
| Colour | Brass / Opal |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 230W R7s tungsten (117mm) & 33W G9 clear capsule |
| Product Lumens | 4,645 |
| Lumens Per Watt | 20 |
| Kelvin | 3,000 |
| Cable Length | 1,800 mm |
| Switch Type | Double rotary dimmer switch |
| Dimmable | Dimmer included |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
A tall 2 light floor lamp with a double stand supporting an uplighter as well as an adjustable branch holding a reading lamp. Has an antique nickel finish and is complete with a double rotary dimmer switch. Other colour options available
Dimensions
| Item Width | 505 mm |
| Item Depth | 505 mm |
| Item Height | 1,800 mm |
| Packaged Length | 300 mm |
| Packaged Width | 115 mm |
| Packaged Height | 1,070 mm |
| Net Weight | 6.1 kg |
| Gross Weight | 6.1 kg |
Other
| Colour | Antique brass/ matt opal glass |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 230W R7s tungsten (117mm) & 33W G9 clear capsule |
| Product Lumens | 4,645 |
| Lumens Per Watt | 20 |
| Kelvin | 3,000 |
| Cable Length | 1,800 mm |
| Switch Type | Double rotary dimmer switch |
| Dimmable | Dimmer included |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
A tall 2 light floor lamp with a double stand supporting an uplighter as well as an adjustable branch holding a reading lamp. Has a gunmetal finish and is complete with a double rotary dimmer switch. Other colour options available
Dimensions
| Item Width | 505 mm |
| Item Depth | 505 mm |
| Item Height | 1,800 mm |
| Packaged Length | 300 mm |
| Packaged Width | 115 mm |
| Packaged Height | 1,070 mm |
| Net Weight | 6.1 kg |
| Gross Weight | 6.1 kg |
Other
| Colour | Black chrome / opal |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 230W R7s tungsten (117mm) & 33W G9 clear capsule |
| Product Lumens | 4,645 |
| Lumens Per Watt | 20 |
| Kelvin | 3,000 |
| Cable Length | 1,800 mm |
| Switch Type | Double rotary dimmer switch |
| Dimmable | Dimmer included |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
A tall 2 light floor lamp with a double stand supporting an uplighter as well as an adjustable branch holding a reading lamp. Has a satin chrome finish and is complete with a double rotary dimmer switch. Other colour options available
Dimensions
| Item Width | 505 mm |
| Item Depth | 505 mm |
| Item Height | 1,800 mm |
| Packaged Length | 300 mm |
| Packaged Width | 115 mm |
| Packaged Height | 1,070 mm |
| Net Weight | 6.1 kg |
| Gross Weight | 6.1 kg |
Other
| Colour | Chrome / Opal |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 230W R7s tungsten (117mm) & 33W G9 clear capsule |
| Product Lumens | 4,645 |
| Lumens Per Watt | 20 |
| Kelvin | 3,000 |
| Cable Length | 1,800 mm |
| Switch Type | Double rotary dimmer switch |
| Dimmable | Dimmer included |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour | antique brass/ matt opal glass, black chrome / opal, brass / opal, chrome / opal, opal / satin chrome |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.













Reviews
There are no reviews yet.