Orlando Floor Lamp
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£174 – £184Price range: £174 through £184
A modern floor light for contemporary interiors. Brushed nickel finish with clear glass shade and inline foot switch.
Colours available: Brushed Nickel / Clear and Clear / Matte Black (Please select your preferred colour from the dropdown.)
Dimensions
| Item Width | 250 mm |
| Item Depth | 280 mm |
| Item Height | 1,520 mm |
| Packaged Length | 330 mm |
| Packaged Width | 470 mm |
| Packaged Height | 260 mm |
| Net Weight | 5.832 kg |
| Gross Weight | 6.898 kg |
Other
| Colour | Brushed Nickel / Clear ; Clear / Matt Black |
| Material | Steel, glass |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 40W E27 GLS |
| Cable Length | 1,000 mm / 2,000 mm |
| Switch Type | Inline foot switch |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.