Aliert Natural White And Amber Pendant
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£304
28 in stock
This natural white and amber shaded light includes organized seashells in an elegant formation that keeps this light fixture in the spotlight.
H120 x W40 x D40cm
Aliert Natural White And Amber Pendant: This pendant light showcases the beauty that resembles natural elements. Made from lining called pearl shells which form rich mosaic works of art that look equally brilliant with lights on or off. Natural white and amber toned shells look elegant in any space.
Specification
| Product Name | Aliert Natural White And Amber Pendant |
|---|---|
| Barcode | 5018705964393 |
| Materials | Metal, Stone |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe with Soft Cloth |
| Cart Dimensions | H13 x W43 x D43cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 3.2 |
| Colour | White |
| Country of Manufacture | Indonesia |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H120 x W40 x D40cm |
| Range | Aliert |
| Retail Dimensions | H13 x W43 x D43cm |
| Retail Weight (kg) | 3.2 |
| Product Weight (kg) | 2.20 |
Features
| Feature 1 | metal Frame |
|---|---|
| Feature 2 | Natural White and Amber shade |
| Feature 3 | Decorative |
| Feature 4 | durable |
| Feature 5 | Stone |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.