Customer matched zone "All Zone"
“Eynsford Medium Silver Finish Pendant Light” has been added to your cart. View cart
“Vivar Dia 3 Pendant Light” has been added to your cart. View cart
Ambeth Ribbed Pendant
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£102 – £158Price range: £102 through £158
Timeless pendant with understated elegance; ribbed glass panels with antique brass finish metal work. An adjustable chain with gold cable making it perfect for placing in stairwells, hallways as well as dining and living spaces. 4 light version also available.
(Please select your preferred colour & size from the dropdown.)
Dimensions
| Size | Small / Large |
| Item Width | 200 mm / 300 mm |
| Item Depth | 200 mm / 300 mm |
| Item Height | 500 mm / 600 mm |
| Packaged Length | 305 mm / 500 mm |
| Packaged Width | 340 mm / 450 mm |
| Packaged Height | 235 mm / 335 mm |
| Net Weight | 2.67 kg / 5.11 kg |
| Gross Weight | 3.7 kg / 7.097 kg |
Other
| Colour | Antique Brass |
| Material | Steel / Glass |
| Bulb Quantity | 1 / 4 |
| Bulb Type | 10W LED E27 / 6W LED E14 |
| Product Lumens | 806 / 470 |
| Lumens Per Watt | 81 / 78 |
| Cable Length | 1,500 mm |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | Adjustable Drop 500 – 1900mm / Adjustable Drop 600 – 1980mm |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Size |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












Reviews
There are no reviews yet.