Brandon 1 Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£140
Out of stock
Description
High quality, minimalistic pendant finished in bright nickel and white paint. Suspended by a height adjustable black braided cord. Perfect when paired with LED filament lamps to create striking light patterns.
Dimensions
| Item Width | 368 mm |
| Item Depth | 368 mm |
| Item Height | 500 mm |
| Packaged Length | 430 mm |
| Packaged Width | 430 mm |
| Packaged Height | 230 mm |
| Net Weight | 1.38 kg |
| Gross Weight | 2.243 kg |
Details
| Colour | Nickel |
| Material | Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Quantity | 1 |
| Bulb Type | 10W LED E27 |
| Product Lumens | 86 |
| Lumens Per Watt | 81 |
| Cable Length | 1,200 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | Adjustable 500mm to 1600mm drop |
| RRP | £133.33 |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.