Bryd Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£102 – £168Price range: £102 through £168
Bryd Pendant Light: Featuring a ribbed round glass shade hanging from a decorative chain finished in antique brass, this will add a touch of elegance to your room. Compatible with LED lamps, this fitting can also be dimmed. Choice of size available.
(Please select your preferred size from the dropdown.)
Dimensions
| Size | Small / Large |
| Item Width | 250 mm / 350 mm |
| Item Depth | 250 mm / 350 mm |
| Item Height | 400 mm / 600 mm |
| Packaged Length | 320 mm / 440 mm |
| Packaged Width | 320 mm / 440 mm |
| Packaged Height | 380 mm / 500 mm |
| Net Weight | 1.7 kg / 1.87 kg |
| Gross Weight | 1.7 kg / 1.87 kg |
Other
| Colour | Antique brass / clear |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 40W E27 GLS |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Cable Length | 650 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 400-1000mm / H: 600-1000mm |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Size |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.