Customer matched zone "All Zone"
“Albury 6 Bulb Gold Finish Pendant Light” has been added to your cart. View cart
Cornerstone 4 Bar Pendant Light Brushed Aged Brass
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£431
17 in stock
Cornerstone 4 Bar Pendant Light Brushed Aged Brass: Sleek and sophisticated, this 4-light linear pendant is designed to bring refined glamour to elegant dining rooms. A series of angled glass droppers cascade from a shaped metal band, catching the light for a dazzling effect. Suspended from twin height-adjustable chains, the balanced, elongated form makes it ideal for positioning over dining tables or kitchen islands, offering both ambient glow and visual drama.
Dimensions
| Item Width | 200 mm |
| Item Depth | 1,000 mm |
| Item Height | 1,890 mm |
| Packaged Length | 280 mm |
| Packaged Width | 280 mm |
| Packaged Height | 1,065 mm |
| Net Weight | 13.8 kg |
| Gross Weight | 16.58 kg |
Details
| Colour | Aged Brass |
| Material | Steel / Glass |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Quantity | 4 |
| Bulb Type | 7W LED E14 |
| Cable Length | 1,500 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | Adjustable Drop 490-1890mm |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
There are no reviews yet.