Customer matched zone "All Zone"
“Eynsford Medium Coffee Finish Pendant Light” has been added to your cart. View cart
Crible Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£334
128 in stock
Description
An LED ceiling pendant finished in a gold leaf effect. Formed from a twisted design which gives the optical illusion of being 2 rings. Low maintenance costs and energy efficient.
Dimensions
| Item Width | 550 mm |
| Item Depth | 550 mm |
| Item Height | 480 mm |
| Packaged Length | 620 mm |
| Packaged Width | 620 mm |
| Packaged Height | 125 mm |
| Net Weight | 1.36 kg |
| Gross Weight | 1.36 kg |
Details
| Colour | Frosted / Gold |
| Material | Acrylic / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | 33W LED module (SMD 2835) Warm White |
| Product Lumens | 1,980 |
| Lumens Per Watt | 60 |
| Kelvin | 3,000 |
| Cable Length | 1,500 mm |
| Dimmable | Non dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 480-1700mm |
| RRP | £331.73 |
Barcode: 5016087906710
Additional information
| Weight | 1.36 kg |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 55 × 48 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.