Customer matched zone "All Zone"
“Vivar Dia 5 Pendant Light” has been added to your cart. View cart
Dansk Pendant
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£184 – £284Price range: £184 through £284
An understated modern 3 arm pendant, mixing a subtle matt nickel plated finish with timeless vintage white faux silk shades. Modern styling for today’s interiors. Matching items also available.
Colours available: Matt nickel / vintage white and Antique Bronze / Marble (Please select your preferred colour & size from the dropdown.)
Dimensions
| Size | Small / Large |
| Item Width | 510 mm / 570 mm |
| Item Depth | 510 mm / 570 mm |
| Item Height | 385 mm |
| Packaged Length | 380 mm / 510 mm |
| Packaged Width | 440 mm / 510 mm |
| Packaged Height | 155 mm |
| Net Weight | 1.4 kg / 1.8 kg |
| Gross Weight | 1.4 kg / 1.8 kg |
Other
| Colour | Matt nickel / vintage white ; Antique Bronze / Marble |
| Material | Fabric / steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 3 x 40W E14 candle / 5 x 40W E14 candle |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 385-655mm. Shade Diameter: 150mm |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour | |
| Size |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.













Reviews
There are no reviews yet.