Customer matched zone "All Zone"
“Colmar Pendant” has been added to your cart. View cart
Darnette Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£148
Out of stock
Description
A beautiful glass vintage style pendant. The shade has an antique mottled mercury glass effect allowing the light to glimmer through. Finished with a bright nickel plate. Compatible with LED lamps and dimmable.
Dimensions
| Item Width | 300 mm |
| Item Depth | 300 mm |
| Item Height | 600 mm |
| Packaged Length | 360 mm |
| Packaged Width | 360 mm |
| Packaged Height | 500 mm |
| Net Weight | 2.76 kg |
| Gross Weight | 3.882 kg |
Details
| Colour | Bright Nickel / Mercury |
| Material | Glass, Steel |
| Bulb Included | No |
| Bulb Quantity | 1 |
| Bulb Type | 15W LED E27 |
| Additional Information | H: 600-1400mm |
| RRP | £141.48 |
Barcode: 5016087906093
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




















Reviews
There are no reviews yet.