Earli 6 Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£410
3 in stock
Description
A unique classic styled chandelier in bright nickel plated finish. Inspired by hurricane lamps, the clear ribbed glass shades with bubble details create a perfect diffused light when lit by filament LED lamps. Each shade rests subtly on the rectangular section hoop and is suspended by three fixed arms with a height adjustable chain & clear flex set.
Dimensions
| Item Width | 480 mm |
| Item Depth | 630 mm |
| Item Height | 600 mm |
| Packaged Length | 680 mm |
| Packaged Width | 610 mm |
| Packaged Height | 195 mm |
| Net Weight | 5.9 kg |
| Gross Weight | 7.493 kg |
Details
| Colour | Bright Nickel / Glass |
| Material | Glass, Steel |
| Bulb Included | No |
| Bulb Quantity | 6 |
| Bulb Type | 40W E14 candle |
| Additional Information | H: 600-2000mm. Dimmable |
| RRP | £409.79 |
Barcode: 5016087910939
Additional information
| Weight | 5.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 48 × 60 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.