Eber Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£100
2 in stock
Description
Pendant LED Dimmable IP20 Gold brushed antique effect paint & clear glass Class 1 Endon Single Indoor LED lamp MV Pendant
Dimensions
| Item Width | 218 mm |
| Item Depth | 218 mm |
| Item Height | 425 mm |
| Packaged Length | 380 mm |
| Packaged Width | 280 mm |
| Packaged Height | 280 mm |
| Net Weight | 2 kg |
| Gross Weight | 2.685 kg |
Details
| Colour | Antique Gold / Clear |
| Material | Iron, glass |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 40W E27 GLS |
| Cable Length | 1,200 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | 425mm to 1320mm adjustable height |
| RRP | £92.48 |
Barcode: 5016087996308
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 21.8 × 42.5 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.