Edreat Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£296
Available Date: 2026-01-21
96 in stock
Description
The Edrea is a stunning classic pendant. The eye of the beholder will clearly see the understated beauty in the elegant satin brass effect framework and frosted glass detailing.
Dimensions
| Item Width | 480 mm |
| Item Depth | 480 mm |
| Item Height | 620 mm |
| Packaged Length | 400 mm |
| Packaged Width | 400 mm |
| Packaged Height | 600 mm |
| Net Weight | 2.6 kg |
| Gross Weight | 2.6 kg |
Details
| Colour | Brass / Frosted |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 4 x 40W E14 candle |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Cable Length | 600 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 620-1000mm |
| RRP | £292.71 |
Barcode: 5016087975723
Additional information
| Weight | 2.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 48 × 62 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.