Eleri Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£176 – £272Price range: £176 through £272
The Miele 1 light pendant has a striking design, incorporating hexagonal glass panels edged in antique brass. Suspended from a decorative chain, dimmable and suitable for use with LED lamps.
(Please select your preferred size from the dropdown.)
Dimensions
| Size | Small / Large |
| Item Width | 370 mm / 470 mm |
| Item Depth | 370 mm / 470 mm |
| Item Height | 600 mm |
| Packaged Length | 435 mm / 565 mm |
| Packaged Width | 435 mm / 565 mm |
| Packaged Height | 445 mm / 570 mm |
| Net Weight | 3.17 kg / 5.68 kg |
| Gross Weight | 3.17 kg / 5.68 kg |
Other
| Colour | Antique brass / clear |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 40W E27 GLS / 3 x 40W E14 candle |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Cable Length | 1,500 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 600-1860mm / H: 600-2005mm |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Size |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






Reviews
There are no reviews yet.