Customer matched zone "All Zone"
“Eynsford Small Silver Finish Pendant Light” has been added to your cart. View cart
Eston Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£330
Available Date: 2026-02-08
68 in stock
Description
This eye catching pendant has a matt black & rustic bronze effect finish. Suitable for use with LED lamps and is dimmable. Semi flush and wall fitting also available
Dimensions
| Item Width | 520 mm |
| Item Depth | 520 mm |
| Item Height | 600 mm |
| Packaged Length | 559 mm |
| Packaged Width | 559 mm |
| Packaged Height | 311 mm |
| Net Weight | 3.5 kg |
| Gross Weight | 3.5 kg |
Details
| Colour | Black / Bronze |
| Material | Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 5 x 60W E27 GLS |
| Product Lumens | 700 |
| Lumens Per Watt | 12 |
| Cable Length | 800 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 600-1350mm |
| RRP | £326.79 |
Barcode: 5016087882175
Additional information
| Weight | 3.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 52.9 × 52 × 60 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews
There are no reviews yet.