Fiennr Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£386
18 in stock
Description
A beautiful 5 light fitting finished in chrome effect with crystal detailing and white fabric shades. This fitting has a adjustable drop, is dimmable and suitable for use with LED lamps. Matching wall and table lamp also available
Dimensions
| Item Width | 650 mm |
| Item Depth | 650 mm |
| Item Height | 755 mm |
| Packaged Length | 400 mm |
| Packaged Width | 420 mm |
| Packaged Height | 587 mm |
| Net Weight | 3.85 kg |
| Gross Weight | 3.85 kg |
Details
| Colour | Chrome / vintage white |
| Material | Crystal glass / Fabric / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 5 x 40W E14 golf |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Cable Length | 1,500 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 755-1680mm. Shade Diameter: 165mm |
| RRP | £385.40 |
Barcode: 5016087029730
Additional information
| Weight | 3.85 kg |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 65 × 75.5 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.