Finity Cluster Pendant
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£320
Description
A stunning addition to modern interiors, the chrome plated Infinity ceiling pendant creates amazing light patterns through multiple iridescent glass shades. Suspended from height adjustable wire cable and clear flex.
Dimensions
| Item Width | 480 mm |
| Item Depth | 480 mm |
| Item Height | 430 mm |
| Packaged Length | 440 mm |
| Packaged Width | 700 mm |
| Packaged Height | 360 mm |
| Net Weight | 2.78 kg |
| Gross Weight | 2.78 kg |
Details
| Colour | Chrome / Multicoloured |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 40W E27 GLS |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Cable Length | 1,200 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 430-1500mm |
| RRP | £317.10 |
Barcode: 5016087916085
Additional information
| Weight | 2.78 kg |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 48 × 43 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.