Customer matched zone "All Zone"
“Ercci 4 Light Hexagonal Chrome Pendant” has been added to your cart. View cart
Heya 3 Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£176 – £190Price range: £176 through £190
This pendant is a sophisticated combination of charcoal linen mix fabric shade with a reflective brushed metallic inner and brushed chrome metalwork. This statement light is the perfect timeless addition to modern and classic homes of today.
Colours available: Charcoal / Nickel, Chrome / Natural and Antique Brass (Please select your preferred colour & model from the dropdown.)
Dimensions
| Item Width | 450 mm // 555 mm |
| Item Depth | 450 mm // 555 mm |
| Item Height | 350 mm / 300 mm / 345 mm |
| Packaged Length | 300 mm // 280 mm |
| Packaged Width | 480 mm // 485 mm |
| Packaged Height | 480 mm // 485 mm |
| Net Weight | 1.8 kg |
| Gross Weight | 2.971 kg // 3.574 kg |
Other
| Colour | Charcoal / Nickel ; Chrome / Natural ; Antique Brass |
| Material | Steel, fabric |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Quantity | 3 |
| Bulb Type | 3 x 40W E14 candle // 60W E27 or B22 GLS |
| Cable Length | 1,000 mm / 600 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | 350mm to 1200mm adjustable drop / 300mm to 760mm adjustable drop |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour | |
| model |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


















Reviews
There are no reviews yet.