Histe Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£100
Out of stock
Description
A pendant light with a polished copper plate and cognac tinted glass finish. This fitting has an adjustable drop, is suitable for use with LED lamps and is dimmable
Dimensions
| Item Width | 250 mm |
| Item Depth | 250 mm |
| Item Height | 300 mm |
| Packaged Length | 270 mm |
| Packaged Width | 320 mm |
| Packaged Height | 325 mm |
| Net Weight | 1.1 kg |
| Gross Weight | 1.1 kg |
Details
| Colour | Cognac / copper |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 60W E27 GLS |
| Product Lumens | 700 |
| Lumens Per Watt | 12 |
| Cable Length | 1,000 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 300-1260mm |
| RRP | £91.71 |
Barcode: 5016087881048
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.