Hoom 1 Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£62
The perfect ‘must have’ single pendant light, bang on-trend with a fun contemporary aesthetic, easily placeable in today’s modern homes. Pair with LED filament lamps to complete the look.
Dimensions
| Item Width | 250 mm |
| Item Depth | 100 mm |
| Item Height | 300 mm |
| Packaged Length | 300 mm |
| Packaged Width | 75 mm |
| Packaged Height | 300 mm |
| Net Weight | 0.96 kg |
| Gross Weight | 0.96 kg |
Other
| Colour | Brushed Brass |
| Material | Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 40W E27 GLS |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Cable Length | 950 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 300-1200mm |
The perfect ‘must have’ single pendant light, bang on-trend with a fun contemporary aesthetic, easily placeable in today’s modern homes. Pair with LED filament lamps to complete the look.
Dimensions
| Item Width | 250 mm |
| Item Depth | 100 mm |
| Item Height | 300 mm |
| Packaged Length | 300 mm |
| Packaged Width | 75 mm |
| Packaged Height | 300 mm |
| Net Weight | 0.96 kg |
| Gross Weight | 0.96 kg |
Other
| Colour | Brushed Nickel |
| Material | Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 40W E27 GLS |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Cable Length | 950 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 300-1200mm |
The perfect ‘must have’ single pendant light, bang on-trend with a fun contemporary aesthetic, easily placeable in today’s modern homes. Pair with LED filament lamps to complete the look.
Dimensions
| Item Width | 320 mm |
| Item Depth | 320 mm |
| Item Height | 500 mm |
| Packaged Length | 300 mm |
| Packaged Width | 300 mm |
| Packaged Height | 75 mm |
| Net Weight | 1.02 kg |
| Gross Weight | 1.329 kg |
Other
| Colour | Brass / Copper |
| Material | Steel / Fabric |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Quantity | 3 |
| Bulb Type | E14 Eco Golf |
| Product Lumens | 234 |
| Lumens Per Watt | 13 |
| Kelvin | 2,900 |
| Cable Length | 1,500 mm |
| Switch Type | Inline switch |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews
There are no reviews yet.